0

CFP: Critical Digital and Social Media Research Conference

March 6-8, 2019
Umea University

Organised by DIGSUM (Centre for Digital Social Research) at Umea University and the CAMRI (Communication and Media Research Institute), University of Westminster

https://www.umu.se/en/events/critical-digital–social-media-research_7318389/

Keynote speakers: Mark Andrejevic, Christian Fuchs, Kylie Jarrett, Simon Lindgren, Evgeny Morozov, Tiziana Terranova

This combined symposium and PhD workshop aims at showing that critical theories, critical methodologies and critical practices are cornerstones of digital and social media research and how they act as tools for questioning big data fetishism and the dominance of overly data-driven analytics.

The event, aside from the keynotes, presents an opportunity for PhD students and postdocs to present a short paper and receive feedback from CAMRI and DIGSUM researchers, and prominent international participants.

Applications to take part in the conference are accepted on a running basis starting November 29 2018, and the first 16 candidates to be accepted will have their participation (all travels and accommodation) fully funded by DIGSUM and CAMRI.

MedKult

MedKult

Stránka MedKult navazuje jmenovitě i obsahem na vrstevnaté štěpení kultury v různých prizmatech jejího zkoumání. Volně se proto zařazuje k termínům jako highcult, masscult, midcult, popcult a dalším, které slouží k pojmenování právě těchto kulturních vrstev. MedKult je platformou interdisciplinárního zkoumání napříč zejména dvěma obory, těmi jsou kulturální studia a mediální studia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *